Cart 0 0,00 kr.
MIN SIDE
Kom nærmere
Tilbud
Vingården arbejder efter bæredygtige principper eller er økologisk

ETNA - 6 forskellige udtryk

795,00 kr.

/stk
Optjen point til dit næste køb
Kvalitetsvin matchet med opskrifter
Fri fragt ved køb over 1000 DKK

Beskrivelse

Lava på flaske

De to altafgørende hjemmehørende druer på den aktive vulkan er nerello mascalese og carricante. Nerello er rød/blå og carricante hvid/grøn. Og du finder dem faktisk ikke andre steder end lige her (carricante kan du dog godt finde rundt omkring på Sicilien), hvor den flydende lava ligger i undergrunden og druerne vokser i 700-1000m højde.

I løbet af året er der bagende varmt og isnende koldt. Druer skal virkelig stå model til den del - udover faren for lava og den ofte fattige jord.

Det typiske udtryk for den røde er en støvet tannin med middel syre og røde bær. Den er typiske delikat og den lidt fortærskede sammenligning med pinot noir er også helt oplagt. Du finde også ofte med en noget højere syre, når vinmanden gerne vil have det udtryk frem, så kan det nemlig understøttes.

Carricantedruen er virkelig modstandsdygtig. Den byder på en tydelig og klar smagsprofil, der typisk er grøn og mineralsk. De kølige natter og en lang modningssæson er med til at skabe helt fantastiske vine. Vine der umiskendeligt får dig til at tænke på vulkaner, ild og røg.

Her har vi lagt seks meget forskellige vine fra Etna i kassen. 2 hvide og 4 røde.

Quantico har lidt flere år på bagen med deres hvide end Emilios og er lidt mere afrundet og imødekommende. Emilios er mere vild, afpillet og mineralsk.

Emilios variationer over nerello mascalese er meget forskellige. 2020 er klart den med mindst modstand og bare beder om at blive drukket. Begge 19'erne byder på mere tannin, og rå struktur. Quanticos 2018 er begyndt at trække læder ind i billedet. Alle spiller også då den røde frugt fra små bær.

Her er ganske enkelt seks forskellige bud på Etna. Det er sjovt, varieret og lækkert - og så er prisen sat meget lav på denne her introkasse.

Emilio Sciacca er i øvrigt nabo til Quantico. Det gør det faktisk kun lidt sjovere at sammenligne vinene. Begge holder til Linguaglossa - og der er mere end 5 forskellige contrade'er i spil (contrada=mark).

God fornøjelse

795,00 kr.

/stk

Product total

Options total

Grand total

Køb nu og optjen 16 DKK pr. stk.!
Optjen point til dit næste køb
Kvalitetsvin matchet med opskrifter
Fri fragt ved køb over 1000 DKK
Hvaddrikkermantil
ÅBNINGSTIDER KUNDESERVICE
Man – Fre: 10:00 – 17:00
Lør – Søn: Lukket
MENU
KUNDESERVICE
ADRESSE (KONTOR)
Nybrovej 188
2800 Lyngby
Sociale medier
TILMELD DIG NYHEDSBREVET
© 2023 HVADDRIKKERMANTIL | Webshop af MerkurNord
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Min kurv
Kurven er tom

Du har ikke lagt noget i kurven endnu.