Mineralsk og terrior low-intervention udtryk fra Douro-floden
335,00 kr.
Super mineralsk og frisk bid fra terrior-dreven genial hvid
Når du spørger Alvar, hvad han vil med Las Vidres er svaret enkelt: det her er en vin, der viser terroir; og som er et udtryk for Alvars Gran Cru vine (sammen med den røde Yavallo) fra samme område.
Vinstokkene er mindst 90 år gamle. Druerne kommer fra en og samme mark, der ligger i landkommunen Villadepera, hvor jorden er ex-vulkansk og præget af schist i mange forskellige farver. Vi er midt i kommunen, hvor morgendug'en fra Douro-floden ikke rammer markerne, der i øvrigt ligger sydvendt. Druerne høstet ved håndkraft og presses direkte og kommer 12 måneder på gamle fade. Her er der ingen kontakt med bærmen - noget der ellers er top moderne i det spasnke, men for at holde vinen rank og mineralsk er dette bevidst fravalgt.
Vinen ligger på en kombination af 228 og 350l fade, så det er begrænset, hvor stor kontaktfladen mellem vin og træ er. Tønderne er brugte, så giver mere lidt mundfølelse end trænoter.
Som altid med Alvar er processen er præget af minimal intervention og ved flaskning kommer Alvar lidt svovl i for at stabilisere vinen. Ellers er alt helt naturligt.
Der laves typisk mellem 450 og 1500 flasker. Det svinger lidt alt efter høsten.
Vinen byder på stærk mineralsk og frisk profil kombineret med let røgede noter, der nok stammer fra mangel på ilt. Det her er præcision, bid og vin på et højt niveau, der kommer fra den lille bodega beliggende i El Pego, Toro.
Alt fra havet, så længe det ikke er domineret f fløde, ægte saucer eller fed fisk. Prøv muslinger eller måske tun med lidt asiatiske krydderurter
Årgang 2019
+93P Parker
94P Suckling
Årgang 2018
Parker 94P
Decanter 94P
335,00 kr.
Du har ikke lagt noget i kurven endnu.