Start med at hælde et glas hvidvin op til kokken, så ved du hvordan vinen til maden smager - en pokkers god undskyldning for at få lidt hvidvin i glasset 🙂
Vask og rens din fisk. Hvis den ikke er flået (det gør din fiskehandler gerne, hvis du spørger), så skal du i gang, og det kan godt være lidt tricky. Dup din fisk tør.
Sæt en stor pande over. Hvis du har flere pander så bruge dem, så du kan have så mange fisk på panderne ad gangen som muligt. Smid 25-50 gram smør på panden og lidt olie.
Din fisk skal ca. have 4-5 minutter på hver side. Du kan lige prøve at skubbe en ske forsigtigt ned i kødet, hvor det er tykkest. Så kan du hurtigt se, om fisken har fået nok.
Hvis du ikke har plads til alle fisk på panden på en gang, så tag fiskene af lidt før og stil i ovnen ved 100 grader imens du laver de sidste.
Når den
1 mindre slethvar uden skind per mand (500-700 gram per styk)
Masser af smør - gerne usaltet
Kapers
Masser af dild
Nye kartofler
Rugmel
Citron
Lidt surt (agurkesalt, rababar)
Du har ikke lagt noget i kurven endnu.