250,00 kr.
Vi laver mange vinsmagninger, og emnet er helt op til dig.
Du kan være 5 personer eller 150. Vi har lavet dem alle. Det er som udgangspunkt altid ejeren Henrik der holder smagningerne. Han har både wset3 og et par sommeliereksamener bag sig. Nogle af de mest brugte temaer er:
El Camino og vinene. Henrik har gået strækninger på både Camino Norte og Camino Frances. Det kan også ses i porteføljen af vores vine, at vi virkelig har forelsket os i Nordspanien. Vi taler om floderne, bjergene og de lokale druer, og hvordan det hele påvirker vinstilen.
Konventionelle, natur og økologiske vine. Hvad er hvad og hvorfor. Vi smager på forskellige eksempler og nogle smager vi på uden at vide, hvad de er. Kan vi smage forskel? og hvad med bæredygtigheden indenfor vinprouktion?
De røde fra Spanien. Fra vest til øst og syd til nord. Der er stor forskel på typerne.
Det Moderne Spanien. Lidt et misbrugt udtryk. Men hvad menes der med det - og hvad ligger der bag druer som juan garcia, espadeiro, souson, bobal og treixadura.
Det moderne Franrkig. Bordeaux og Bourgogne udvikler - men hvad betyder det?
Frankrig VS Spanien. Hvad kan de hver i sær - og hvor er de stærkest?
10 forskellige nuancer af hvidt. Vi smager på forskellige druer, fra havnære regioner, fra indland, hæjder og dale. Vi prøver det hele!
Vi bruger billeder, anekdoter og kort. Alt efter hvordan I byder ind, så kan det blive nørdet eller det kan blive i fri stil, hvor vi snakker mere røverhistorier, end vi taler om flodens indflydelse på vinens struktur. Det er jer der bestemmer.
Typisk vil der være et startgebyr på 2500kr + vinforbrug. ved +50 personer er der 50% rabat på startbegyr.
Typisk starter pris per person ved de 250kr - men det afhænger af den vin, som du gerne vil have i glasset 🙂
Det er muligt at få glas og brød med
250,00 kr.
