
Den oprindelige pris var: 630,00 kr..549,00 kr.Den aktuelle pris er: 549,00 kr..
René og Jonas er taget til de kalkrige skråninger i Mâconnais, hvor Nicolas Delfaud laver elegante og levende vine med fokus på terroir, præcision og balance. Denne smagekasse giver et indblik i hans moderne fortolkning af Bourgogne, hvor fad er udelukket og fokus er på renhed, det mineralske og det saftige. Ærlige vine med energi, finesse og masser af drikkeglæde.
De tre vine fra podcasten:
Desværre er Veran udsolgt, så i den her kasse har vi netop lagt en lækker entry-hvid i kassen fra det lille hus, Changarnier. Så kan du smage Monthlie op imod Macon 😉 Druerne til deres Les Dressoles stammer faktisk fra Meursault, men da marken ligger lige uden for appelationens definerede grænser, så må der kun stå Bourgogne på flasken
Delfaud var i øvrigt vores første franske hus, som vi startede med at importere tilbage i 2020; og som meget andet godt her i livet var det tilfældigheder der gjorde, at vi kørte forbi Nicolas' lille gård.
Stilarterne er forskellige, så drik dem op imod hinanden - og husk de skal sættes op til forskelligt mad.
Husk at tjekke smagekassen fra Changarnier, Monthelie ud, fra da det lille Beaune-domaine var med i Vin for Begyndere.
Den oprindelige pris var: 630,00 kr..549,00 kr.Den aktuelle pris er: 549,00 kr..
