Txakoli - lavet som for 100 år siden
135,00 kr.
Txakoli, men på den oprindelige og lidt mere seriøse måde.
Hvis du har været i San Sebastian, så har du garanteret oplevet, at din tjener har hældt let-perlende Txakoli i dit glas, imens flasken er holdt op i strakt arm. Du storsmiler imens, for det emmer jo af tradition, vin, område og dermed terroir. Det smager også godt, specielt hvis du lige får noget fra en af de gode producenter af Txakoli. Men det var ikke oprindeligt perlende, det er noget der kommet til.
Juanjo Tellaetxe står bag Tantaka. Der er lidt mere indlands i det meget unge og lille DO, der hedder Arabako Txakolina. Her har Juanjo omkring 5 hektar jord. Jord der er præget af kalket lerjord, og fordi det står lidt inde i landet, så regner det ikke helt så meget, som det gør ud til kysten. Der er også lidt varmere, og defor bliver frugten en smule mere moden, end hvis du drikker den kystnære Txakoli.
Vinen er 100% ondarrabi zuri. De står i 330m højde i dobbelt guyot, og fordi modningssæsonen er så lang, så er 2023 først høstet i oktober.
Druerne er presset manuelt med lav output, og har ligget på stål med gæren i 6 måneder bagefter.
Du får en frisk vin i glasset. Hvide frugter. Pære. Duften fra blomstrende træer og lette krydderier. Det hele med en klar og tydelig mineralsk ramme. Mundfølelsen er med struktur, og fine lees perioden fornægter sig ikke; og så har du naturligvis syren, der er smukt integreret.
Et glas der er sit eget - ingen sammenligning til riesling, albarino, grüner eller noget helt 4. Og selv med Juanjos entryvin viser han, at der kan laves elegante, raffinerede og komplekse vine i området.
Du skal have noget mad der spiller med en klar mineralsk kerne og høj syre. Stenbiderrogn. Østers. Hvide asparges med hollandaise. Ceviche.
135,00 kr.
Du har ikke tilføjet noget til kurven.