
Orangevin møder Rias Baixas
185,00 kr.
aaa er et projekt mellem Adrián Gallego, Andrea Gaggero og Xuro Alba. Producenter, restauratør, distributør og vinmand der i fællesskab tager "opskriften" for gammeldags albarino og fører den ind i en moderne ramme.
De fortæller, hvordan de altid har hørt om, hvordan der blev lavet vin i gamle dage. Dengang var det ikke sjældent, at mascerationen varede to dage med skindkontakt og gennemgik altid malolaktisk fermentering.
Det er også skabelonen for denne albarino, men opdateret til nutiden og med deres personlige præferencer drysses henover mosten. Det betyder at 35 procent af druerne er afstilket, presset og ligger fem dage med skindkontakt, hvor "hatten" skånsomt er presset ned i mosten hver dag.
Af de resterende druer er 15% presset direkte og smidt på 500l fransk eg. Den sidste halvdel af druerne er presset og lagt på stål. Malo er gennemført.
Det her er en albarino, som du ikke har smagt før. 35% af druerne med 5 dages skindkontakt gør det ikke til en orangevin, men både farve og tekstur fra skallerne er med i glasset, der i øvrigt byder på masser af hyldeblomst i næsen og en mere moden frugt i smagen end de øvrige fra Albamar. Et meget spændende bud på endnu en nyfortolkning af vintraditionerne i Rias Baixas. Ikke et syrebad, men dog med et meget friskt udtryk, hvor blomst og struktur spiller ind.
Nu må det godt komme lidt protein, tekstur og smag på din tallerken. Et tapasbord med masser af kød og fisk og gerne både kolde og varme retter. aaa passer også til retter med lidt mere struktur og fedme.
185,00 kr.
