Den oprindelige pris var: 990,00 kr..865,00 kr.Den aktuelle pris er: 865,00 kr..
Vin for Begyndere er taget til Nordspanien og smager på Txakoli af Junajo Tellatetxe: Tantaka.
Txakoli kender du nok bedst som små-boblende frisk hvidvin, der hældes fra strakt arm ned i glasset på den lokale bar omkring San Sebastian, Pamplona og Bilbao. Med andre ord er du i hjertet af det spanske Baskerland, hvor drømmen om uafhængighed og trods mod politiske satte grænser dominerer. Folket er deres eget - og ingen skal bestemme, hvem de er!
Hvis du har været i Pamplona unde San Fermin og gået rundt blandt alle de stolte rød- og hvidklædte mænd og kvinder, set tyreløb i gaderne, spist pintxos og drukket txaoli til den lyse morgen - så ved du hvad jeg mener!
Det næstbedste er at få møde Juanjo Tellatetxe, manden bag Tantaka, hvor Txakoli tages alvorligt. De lette bobler er taget ud af vinen, og du mødes i stedet for af vin, der går dybere. læs mere om Tantaka lige her.
Ud over de tre vine fra Vin for Begyndere, så er der lige tre ekstra fantastiske vine med i kassen. De seks vine:
Den oprindelige pris var: 990,00 kr..865,00 kr.Den aktuelle pris er: 865,00 kr..
Du har ikke tilføjet noget til kurven.