Kølige nætter i Bierzo har været godt for denne rødvin som vitterligt spiller på tanniner og frugt på en og samme tid. Går flot til svinemørbrad eller kalvekød.
179,00 kr.
Denne vin er fra vingården Akilia, og der er kun produceret 9.218 flasker af den.
Villa de San Lorenzo er lavet på én drue - Mencia. Druerne er plukket på tre forskellige marker: Chano Villar, Lombano og Villarín, som tilsammen fylder mindre end 4 hektarer. Planterne har en gennemsnitsalder på 80 år og druerne er håndplukkede, hvorefter de lægges i små kasser. Det mindsker risikoen for brud under høsten.
Vinificeringen sker i betonbeholdere, hvor druerne fra markerne Chano Villar og Villarin ligger i 9 måneder. Druerne fra Lambano ligger i franske egetræstønder i op mod et år. Fad er dog ikke udpræget over vinen.
Robert Parker har tidligere givet flere vine fra Akilia vingården flotte point. Blandt andet fik årgangen før denne vin 91 point.
Vinen passer godt til tapasbordet. Prøv den til bresaola eller sortfodsskinke. Med den flotte struktur vil vinen dog også være god til svin og helstegt svinemørbrad.
Entryvin fra Akilia, og Mario Rovira, ejer og vinmager på Akilia. Der er produceret præcis 9.218 flasker af denne Mencia, som udtrykker Birzo på en ret elegant måde..
Villa de San Lorenzo er lavet på blot den ene drue - Mencia. Druerne er plukket på tre forskellige marker: Chano Villar, Lombano og Villarín, som tilsammen fylder mindre end 4 hektarer. Planterne har en gennemsnitsalder på 80 år og druerne er håndplukket, hvorefter de lægges i små kasser. Det mindsker risikoen for brud under høsten og inden druerne rammer kælderen. Det sker naturligvis tidligt om morgenen, for at undgå gæringen starter op.
Vinificeringen sker i betonbeholdere, hvor druerne fra markerne Chano Villar og Villarin ligger i 9 måneder. Druerne fra Lambano ligger i franske egetræstønder i op mod et år. Fad er dog ikke udpræget over vinen, men er flot indarbejdet i denne.
Akilia laver også enkeltmarksvine på både Chano Villar og Villarin
Robert Parker var tydeligt ude og hænge "watch this guy" om halsen på ham, og Mario er da også en af vores go-to guys, når vi skal have noget terroir-drevent - men stadigvæk måske lidt eksperimenterede vine. Vine der typisk er nøjagtige, præget af terroir og minimalisme.
Vinen passer godt til tapasbordet. Prøv den til bresaola eller sortfodsskinke. Med den flotte struktur vil vinen dog også være god til oksekød eller måske en blå ost med solbær syltetøj.
179,00 kr.
Du har ikke lagt noget i kurven endnu.