130 år gamle vinranker
185,00 kr.
O Ovo da Cabuxa har vi ventet på i mange år! Det er Felícisimo Pereira, der tår bag denne lille perle fra Ribeiro. Felícisimo er den ene halvdel af superbodegaen El Paraguas - den halvdel der står for kælderarbejdet. Vi har siden starten haft Felícisimos fantastiske entry Agas do Tempo på hylderne, men der laves bare virkelig alt for få flasker i dette sideprojekt (og hos El Paraguas) af alle vinene.
Her er der tale om 100% treixadura. Selvom treixadura er Ribeiros originale drue, så er langt de fleste vine fra Ribeiro blends, hvor den dominerende er treixadura men her har Felícisimo holdt fast i den ene drue, for at demonstrere tydeligt, hvad den her drue kan, når den behandles med respekt.
Druerne gror i Avia dalen, der er Ribeiros vinhjerte. De ældste planter er sat i 1892 - med andre ord er der tale om mere end 130 år gamle vinranker, der vokser i terrasser med en generel sydlig orientering.
Efter fermentering på stål ligger mosten sur lie på cement (æg) i ni måneder.
Et rendyrket mesterværk, som der blot er laet 900 flasker af.
Led efter rene smage. Med andre ord få ingredienser på din tallerken. Det kunne være et stykke kyllingebryst på grillen med grønne asparges og nye kartofler til - eller en fisk bagt i ovnen på ben.
185,00 kr.
Du har ikke tilføjet noget til kurven.