Cart 0 0,00 kr.
MIN SIDE
Kom nærmere

Arribas Wine Company

 
Find vinhus
Vinhuse-kort

Arribas Wine Company (AWC)

Arribas er stavet korrekt, for vi er på den portugisiske side af Duoro-floden. I Spanien staver man til det med "e" Arribes"; en lille forskel, men forskellen er større, når først du har vinen i glasset.

AWC består af Frederico Machado pg Ricardo Alves. De etablerede deres lille vingård i 2017 i den del af Portugal, der hedder Trás-os-Montes (bag bjergene). Du hører dog aldrig de to tale om vinregionen som Trás-o-Montes, for de opfatter deres terroir som del af Arribes/Arribas mere end den portugisiske vinregion. Det giver faktisk god mening - for der er stærke ligheder og forbindelse mellem de to sider af floden, der skærer igennem Arribas/Arribes.

Begge har været på Nieport, men det var faktisk da de studerede vin på Vila Real, at deres venskab opstod. Igennem en lang periode jagtede de vinmarker til at starte et projekt. De kunne bare ikke finde noget, før ideen om at besøge regionen, hvor Ricardos' bedsteforældre voksede op: Arribas.

Her fandt de ældgamle vinmarker, der står i granit, hvor røde og hvide druer voksede i et stort miks. Store dele orienteret mod Douro-floden og i højder, hvor materialet nærmest er skabt til at skabe friske vine. På trods af potentialet, så er der ikke mange, der dyrker vin på denne side af floden. På den spanske side, Arribes, der er der lidt flere, der har genopdaget mulighederne, men det er ikke mange.

Vi er i Trás-os-Montes. Nordøst i Portugal. tæt på Miranda naturparken og kan se Douro-floden skærer sig igennem klipperne og omgivelserne. Vi er pænt opppe, og vinmarkerne er små, spredte, svære at arbejde i, druerne står i goblet og der er et stort mix af hvide og røde druer - og arterne på de mange parceller er mange. De hvide har de både brugt til at få syre og lethed ind i vinen, men også for at fremme alkohol i et område, hvor de røde måske kan have haft svært ved at modnes.

Deres hovedserie hedder "Saroto". Det er det lokale navn på øglen der mister halen, men også er i stand til at regenererer halen. De ser det som en symbol for deres projekt qua områdets store potentiale, gamle nedlagte vinmarker, højder, lokale druer - men potentialet er slet ikke udlevet i området.

Det er low intervention, men de bruger lidt svovl når der flaskes. Fermenteringen er spontan og fokus er frugt, struktur, syre og smag.

Find vinhus
Vinhuse-kort

Andre vinhuse

Find vinhus
Vinhuse-kort
Hvaddrikkermantil
ÅBNINGSTIDER KUNDESERVICE
Man – Fre: 10:00 – 17:00
Lør – Søn: Lukket
MENU
KUNDESERVICE
ADRESSE (KONTOR)
Nybrovej 188
2800 Lyngby
Sociale medier
TILMELD DIG NYHEDSBREVET
© 2025 HVADDRIKKERMANTIL | Webshop af MerkurNord
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Kurv
Kurven er tom.

Du har ikke tilføjet noget til kurven.